Charakterystyka sufitów ażurowych

Charakterystyka sufitów ażurowych

Nowoczesne wnętrza wymagają zastosowania ciekawych rozwiązań ozdobnych. Ze względu na rynkowe zróżnicowanie dekoracji, dużą popularnością cieszą się niestandardowe elementy wykończenia. Wśród nich znajdują się także sufity ażurowe, które mają unikalny w przypadku instalacji tego typu wygląd. Dają przy tym ogromne pole związane z ich zastosowaniem we wnętrzach o różnym stylu – zarówno minimalistycznym, jak i o ekskluzywnym charakterze. Tym, co sprawia, że cieszą się szczególnym zainteresowaniem, jest możliwość zastosowania w ramach jednego projektu kilku materiałów, kolorów oraz wzorów.

Czym charakteryzują się sufity ażurowe?

Największym wyróżnikiem sufitów ażurowych na tle klasycznych modeli napinanych, jest ich wielopoziomowa konstrukcja. Składają się na nią co najmniej dwa tworzące wielopoziomową instalację stelaże, na których została napięta folia. W zewnętrznym z nich wycinane są wzory tak, żeby znajdująca się pod spodem folia była widoczna. Gwarantuje to efekt 3D i pozwala na wprowadzenie do pomieszczeń ciekawych rozwiązań aranżacyjnych i kolorystycznych. Co ważne otwory mogą być zróżnicowane w ramach jednego projektu pod kątem wielkości, kształtu i rozmieszczenia.

Jeżeli chodzi o technikę wykonania, ten rodzaj sufitów napinanych nie różni się w sposób znaczący od zwykłych wersji. Przede wszystkim potrzebny jest stelaż – w tym wypadku podwójny – aby móc na nim naciągnąć folię o wybranych parametrach. Montuje się go w wybranym pomieszczeniu tak, aby zakrywał strop w całości lub częściowo. Konieczne jest przy tym właściwe opracowanie jego zewnętrznego poziomu, żeby odpowiadał on otworom. Następnie wybrana folia, w tym ta z nacięciami, zostaje naciągnięta na tak przygotowaną konstrukcję. Wykorzystuje się przy tym jej właściwości termoplastyczne.

Zróżnicowana powierzchnia i wzory

Tym, na co powinniśmy zwrócić uwagę, decydując się na ten rodzaj sufitu, jest możliwość zastosowania w ramach jednego projektu dwóch różnych rodzajów folii. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, może to być na przykład wersja błyszcząca w połączeniu z matową. Nic nie stoi przy tym na przeszkodzie, aby oba poziomy pokrywał taki sam rodzaj materiału, każdorazowo jednak warto rozważyć wszystkie dostępne opcje. Należy przy tym pamiętać o możliwościach zadruku, a także efektywnych foliach lustrzanych, które przy
takim zastosowaniu mogą dać wyjątkowo ciekawy rezultat wizualny.

Kolejnym ważnym aspektem jest wzór, w jaki układać się będą otwory. Mogą one przy tym zajmować większość powierzchni instalacji. W takim wypadku całość przypomina motywy koronkowe. Jednak w przypadku planowania wycięć ograniczeniem jest w wielu przypadkach jedynie wyobraźnia. Projekt może uwzględniać stworzenie jednego dużego motywu składającego się z otworów ułożonych w wybrany kształt. Jednak można także zdecydować się na umieszczenie na powierzchni folii kilku różnych (lub powtarzających się) wzorów, co będzie pomocne w wydzieleniu stref w dużych pomieszczeniach.

Efektywny wygląd podświetlenia

Bardzo ważną częścią efektu wizualnego, który tworzą sufity ażurowe, jest umiejętnie wykorzystane oświetlenie. Dobrze zaprojektowane rozwiązania będą sprawiać, że uruchomienie go, podkreśli trójwymiarową konstrukcję sufitu za pomocą świateł i cieni. Rozwiązań w tym zakresie jest wiele – do najpopularniejszych należy montaż oświetlenia pod wewnętrzną warstwą folii, dzięki czemu iluminowany jest wycięty wzór. Takie rozwiązanie sprawdza się wszędzie tam, gdzie zamontowany sufit ma pełnić głównie rolę dekoracyjną.

Innym sposobem jest wykorzystanie zarówno podświetlenia wzoru, jak i dodatkowych źródeł światła pomiędzy poziomami, a nawet uzupełnienie takiej instalacji o diody lub lampy punktowe rozmieszczone na krawędziach sufitu. W ten sposób mamy możliwość uzyskania
atmosferycznego oświetlenia, jak również, kiedy zajdzie taka potrzeba efektywnego doświetlenia całości wnętrza. Oczywiście można w tym wypadku zastosować diody LED RGB, aby móc kontrolować barwę światła i zmieniać ją wedle upodobań w trakcie użytkowania.