Co to jest sufit napinany i jakie są jego zalety?

Co to jest sufit napinany i jakie są jego zalety?

Nowoczesne rozwiązania z zakresu wykończenia wnętrz dzięki innowacyjnym technologiom pozwalają na uzyskanie unikalnych efektów estetycznych i funkcjonalnych. Można do nich zaliczyć m.in. sufity napinane. Zyskują one popularność nie tylko wśród osób ceniących współczesny design, ale i tych, którzy preferują tradycyjny wystrój. Dzięki charakterystyce używanych materiałów jest to rozwiązanie zapewniające rezultaty w pełni dopasowane do gustów decydujących się na nie osób.

Sufity napinane – charakterystyka

Sufity napinane najczęściej wykonywane są przy użyciu specjalistycznej folii PVC. Jest ona rozwieszana w narożnikach pomieszczenia lub jego wydzielonej części na odpowiednio przygotowanym stelażu i poddawana działaniu wysokiej temperatury. Dzięki temu powiększa swoją objętość i może zostać naciągnięta na listwy. Podczas schładzania, materiał kurczy się i napina, pozostawiając idealnie równą powierzchnię. Sufity tego rodzaju to jedno z alternatywnych rozwiązań dla tradycyjnych konstrukcji podwieszanych z płyt kartonowo-gipsowych.

Poza techniką montażu wyróżnia je także wygląd. Folia może mieć powierzchnię matową, półmatową, satynową lub błyszczącą. Zwłaszcza ta ostatnia sprawia, że sufity napinane wyglądają bardzo efektownie. Każdorazowo projekt i wszystkie materiały używane do montażu muszą zostać opracowane na potrzeby konkretnego zlecenia. W tym celu poza preferencjami zamawiających pobierane są szczegółowe wymiary, co pozwala na idealne docięcie folii i zbudowanie odpowiedniej konstrukcji do napinania.

Zalety sufitów napinanych

Tego typu sufity mają liczne zalety, które sprawiają, że są coraz częściej stosowane zarówno w nowych, jak i starszych budynkach. Część z nich wynika bezpośrednio ze specyfikacji poszczególnych elementów. Dzięki użyciu specjalnej folii PVC sufity napinane charakteryzują się odpornością na działanie ognia i wody. Wskazuje się również na ich trwałość – poprawnie zamontowane nie odkształcają się i zachowują swój estetyczny wygląd przez wiele lat. Są przy tym dużo lżejsze niż te podwieszane wykonane z płyt kartonowo-gipsowych, a więc nie stanowią zbędnego obciążenia konstrukcji budynku. Jednocześnie skutecznie obniżają pomieszczenie i maskują wszelkie niedoskonałości, takie jak krzywizna ścian, czy ubytki.

Wybór tego rodzaju sufitu niesie za sobą również korzyści funkcjonalne. Przede wszystkim pod nim możliwe jest ukrycie np. instalacji elektrycznej, co znacząco wpływa na estetykę, ale też pozwala na łatwy dostęp do niej. Wszystko ze względu na możliwość demontażu folii. Jej ponowne założenie przebiega wyjątkowo sprawnie i bezproblemowo. Przeprowadzane przez specjalistów nie wymaga dodatkowego przygotowywania pomieszczenia, nie skutkuje też bałaganem, jak przy wykonywaniu konstrukcji podwieszanych. Co więcej, sama folia ma dobre właściwości pochłaniające dźwięk, a więc może służyć do zmniejszenia natężenia hałasu w pomieszczeniu. Jej gładka powierzchnia zapobiega też osadzaniu się kurzu i jest łatwa do czyszczenia, co jest szczególnie ważne dla alergików.

Rodzaje sufitów napinanych

Sufity napinane dają wiele możliwości związanych z dopasowaniem do indywidualnych preferencji, także poprzez wybór jednego z wielu rodzajów konstrukcji. Podstawowa z nich jest montowana nad całym pomieszczeniem. Dobrze sprawdza się we wnętrzach, które przede wszystkim wymagają obniżenia, np. w kamienicach. Aby nadać pomieszczeniu bardziej nowoczesnego wyglądu, można zdecydować się na sufit wielopoziomowy lub wyspowy. Urozmaicają one przestrzeń i pozwalają na wizualne wydzielenie w niej stref. Można też zdecydować się na połączenie sufitu napinanego z podwieszanym z płyty, uzyskując ciekawy efekt w przystępnej cenie.

Firmy takie jak Nowoczesny Efekt dodatkowo zajmują się realizacją sufitów napinanych w nietypowych, przestrzennych formach, a także wersji ażurowych. Te efektowne elementy doskonale sprawdzają się zwłaszcza w hotelach, restauracjach i klubach. Ponadto, konstrukcje mogą być podświetlane na jeden z wielu sposobów – od wewnątrz, np. w przypadku sufitów 3D lub gwieździstego nieba; za pomocą linii świetlnych, a także w formie oświetlenia punktowego lub lamp wiszących. Liczne rozwiązania konstrukcyjne w połączeniu z możliwością dobrania dowolnego koloru folii lub nadruku sprawiają, że sufity napinane są przeznaczone dla osób ceniących oryginalność i funkcjonalność.