Sufity napinane z powodzeniem zastępują konstrukcje podwieszane. Dzięki licznym zaletom sięgają po nie osoby ceniące sobie funkcjonalność oraz estetykę tego rozwiązania. Bardzo ważne są przy tym możliwości aranżacyjne, jakie daje nam konstrukcja takiego rodzaju. Nie musi ona przypominać standardowego płaskiego sufitu w jednolitym kolorze. W końcu sporą popularnością cieszą się np. folie z nadrukami dające efekt 3D. Jednak istnieje o wiele więcej sposobów na wykorzystanie tej technologii do osiągnięcia niebanalnych rezultatów.
Połączenie sufitu napinanego z innymi materiałami
Przede wszystkim zaletą stosowania sufitów napinanych jest możliwość połączenia ich z tradycyjnie stosowanymi konstrukcjami podwieszanymi z płyt kartonowo-gipsowych. W ten sposób jesteśmy w stanie osiągnąć zestawienie powierzchni o zróżnicowanych fakturach i właściwościach. Stosując w tym celu np. klasyczny jasny odcień sufitu podwieszanego z kontrastującą ciemną lub barwną folią PVC o błyszczącej powierzchni, rezultat z pewnością będzie efektowny. Równie ciekawe wydaje się zastosowanie w takiej sytuacji materiału z realistycznym nadrukiem w celu uzyskania wrażenia okna, przez które widać np. korony drzew.
Jeśli dodatkowo powierzchnia napinana będzie na innej wysokości niż kartonowo-gipsowa otrzymamy konstrukcję wielopoziomową. Uzyskać można dzięki temu schodkową instalację, która nada eleganckiego charakteru bardzo wysokim pomieszczeniom. Taki rodzaj sufitu pozwala na montaż niestandardowych systemów oświetleniowych, np. w postaci pasów ledowych pod naciągniętą powierzchnią oraz lamp punktowych w częściach podwieszonych. Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, aby użyć różnych folii, jeżeli więcej niż jeden poziom będzie wykonany w technice napinanej.
Sufit napinany w nietypowych formach
Znaczącą przewagą sufitów napinanych nad wykonanymi z płyt KG jest możliwość niemal dowolnego ich kształtowania. Jednolita zakrywająca całą powierzchnię stropu konstrukcja nie jest więc jedynym rozwiązaniem. Wszystko zależy od koncepcji oraz dostępnej przestrzeni. Bardzo popularne są sufity wyspowe, które dzięki nieco odmiennej technice montażu sprawiają wrażenie, jakby nie były połączone ze stropem. Mogą one mieć dowolne kształty zależne od wewnętrznego stelaża, a także niestandardowe formy, np. zaokrąglone, wypukłe itp.
Ten rodzaj konstrukcji trójwymiarowej doskonale spisuje się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach, wszystko zależy w takim przypadku od wybranych kształtów oraz folii. Przykładem mogą być wykonane tak elementy o powtarzalnej falistej powierzchni, pięknie podkreślające np. charakter wnętrz kawiarnianych, hotelowych czy restauracyjnych. Natomiast nieregularne, które na myśl przywodzą wzburzoną taflę wody, dodatkowo wykonane z folii o bardzo intensywnej barwie będą świetnym wyborem w klubach, a nawet nowoczesnych mieszkaniach, gdzie sprawdzą się w roli dominującego elementu ozdobnego.
Walory dekoracyjne niestandardowych sufitów napinanych
W przypadku niestandardowych form sufitów napinanych kluczowy jest dobór folii. Wspomniane wcześniej rozwiązania, takie jak zadruk czy odpowiednio dobrany kolor z palety dostępnej u producenta pozwalają na kreatywne wykończenie wnętrza zwłaszcza w połączeniu ze zróżnicowanymi kształtami stelażu. Zdecydowanie wyróżniają się tutaj folie błyszczące i panele lustrzane, które optycznie powiększają i urozmaicają pomieszczenie. Dzięki temu już samo zastosowanie tego rodzaju konstrukcji stanowi jego ozdobę.
Z tego powodu sufit napinany doskonale komponuje się z niewielką liczbą elementów wyposażenia. Im bardziej wyszukana folia i kształt, tym lepiej prezentuje się prostsze umeblowanie. Zasada ta działa też w drugą stronę – designerskie meble, które powinny stanowić główny akcent, nie mogą zostać zdominowane przez sufit. Doprowadziłoby to do wizualnego chaosu. Kluczem jest więc zamysł oraz konsekwencja we wprowadzaniu projektu w życie. Dzięki temu zarówno wnętrza mieszkalne, jak i galerie, hotele czy lokale gastronomiczne mają szansę zyskać niepowtarzalny wygląd za sprawą właściwie dobranych sufitów napinanych.