Podkreślenie wystroju nowoczesnego wnętrza za pomocą linii świetlnych

Podkreślenie wystroju nowoczesnego wnętrza za pomocą linii świetlnych

Współczesne trendy wnętrzarskie charakteryzuje wykorzystanie funkcjonalnych rozwiązań o ozdobnych zastosowaniach, których wygląd może zmieniać się w zależności od potrzeb użytkowników. Jest to szczególnie widoczne w połączeniu innowacyjnych technologii z systemami oświetleniowymi. Reprezentują to m.in. linie świetlne, które mogą być dodatkowym urozmaiceniem wyglądu prostego sufitu napinanego lub integralną częścią efektywnego projektu z wykorzystaniem tego typu konstrukcji zarówno w przestrzeniach mieszkalnych, jak i użytkowych.

Czym są linie świetlne?

Linie świetlne są jednym z elementów oświetleniowych chętnie wykorzystywanych w przypadku sufitów napinanych. O ich popularności decyduje to, że dzięki odpowiedniemu wkomponowaniu w całą instalację, stanowią niebagatelną ozdobę i element doświetlający wnętrza. W przypadku zastosowania diod o wysokiej mocy oraz dobrania właściwej liczby elementów do wielkości pomieszczenia, takie rozwiązanie może być wykorzystywane również jako główne źródło światła.

 

W celu uzyskania efektu linii świetlnej stosuje się odpowiednio obudowane diody ledowe. Charakteryzują się one bardzo długą żywotnością, co wpływa na wydajność i brak konieczności ingerowania w instalację. Zastosowanie materiałów zewnętrznych o właściwie dopasowanym współczynniku rozpraszania światła sprawia, że w rezultacie równomiernie rozkłada się ono na całej powierzchni. Nic nie stoi przy tym na przeszkodzie, aby dobrać jego barwę (neutralną, ciepłą lub zimną) do swoich upodobań lub zdecydować się na elementy emitujące paletę RGB sterowane za pomocą pilota.

Sposoby wykorzystania linii ledowych w sufitach napinanych

Ze względu na unikalną formę linii, możliwości aranżacyjne związane z wykorzystaniem tego typu rozwiązania są bardzo duże. Nadaje się ono do montażu w niemal dowolnym miejscu konstrukcji napinanej po odpowiednim zaprojektowaniu jej. Stąd też popularne są zarówno elementy wykorzystywane do podkreślenia krawędzi całości, jak i te przebiegające przez główną część sufitu – obudowane nim ze wszystkich stron. Właściwe zamontowanie diod bezpośrednio pod folią konstrukcji napinanej pozwala przy tym uzyskać podobny efekt bez konieczności stosowania dodatkowych komponentów.

 

Bardzo ważna jest przy tym uniwersalność tego rozwiązania. Pasy świetlne dobrze nadają się do łączenia z dowolnym typem sufitu podwieszanego. Mogą więc być stosowane zarówno na jednolitych konstrukcjach utrzymanych w spójnej kolorystyce, jak i tych wykorzystujący kontrastowe powierzchnie, gdzie będą stanowić swego rodzaju podział pomiędzy sekcjami. Ciekawie prezentują się również na sufitach wyspowych i wielopoziomowych, a także tych o niestandardowym układzie. Daje to szansę na urozmaicenie nowoczesnych projektów np. w kawiarniach, restauracjach, SPA i hotelach.

Zalety tego rozwiązania we współczesnym wnętrzarstwie

Korzystanie z innowacyjnych rozwiązań tego typu jest szczególnie korzystne w przypadku nowoczesnych wnętrz. Linie świetlne doskonale spisują się w minimalistycznych projektach, jak również tych o bardzo dekoracyjnym motywie. Poza wyraźnym doświetlaniem przestrzeni mogą być one wykorzystywane do tworzenia zamierzonej atmosfery dzięki regulacji natężenia i barwy światła. Z tego powodu świetnie sprawdzają się w domowych strefach wypoczynku, a także odwiedzanych przez licznych gości przestrzeniach nastawionych na relaks.

 

Same linie proste umieszczone równolegle lub skośnie dodatkowo podkreślają nowoczesną aranżację czy też mogą być kontrastem dla wyposażenia w obłych kształtach. Ułożone prostopadle wprowadzają czytelny podział wnętrza, nadając mu bardziej zorganizowany charakter. Wybierając sufit, można się też zdecydować na nieco bardziej skomplikowane wzory. Mogą to być np. przenikające się kształty geometryczne. W połączeniu z nadrukiem na folii lub nietypowym kształtem konstrukcji dadzą bardzo ciekawy ozdobny efekt. Profesjonalna firma zajmująca się produkcją i montażem rozwiązań w tym zakresie zadba o właściwe wkomponowanie każdego z elementów, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt.