Sufity lustrzane — ciekawe rozwiązanie aranżacyjne dla ekskluzywnych wnętrz

Sufity lustrzane — ciekawe rozwiązanie aranżacyjne dla ekskluzywnych wnętrz

Obiekty takie jak luksusowe hotele, restauracje czy sale weselne wymagają właściwej oprawy wnętrz. Rozwiązania wykończeniowe tworzone z myślą o tego typu przestrzeniach wyróżniają się przede wszystkim efektownym wyglądem. Dlatego też bardzo często, stosuje się w nich specjalny rodzaj sufitów napinanych o lustrzanej powierzchni. Dzięki temu już samo wejście do pomieszczeń, w jakich zostały zamontowane, wywołuje efekt WOW. Dodatkowa dbałość o komponujące się z taką konstrukcją elementy wyposażenia, tylko spotęgują wrażenie ekskluzywności.

Cechy sufitu lustrzanego

Sufity lustrzane, tak jak pozostałe konstrukcje napinane, wykonuje się przy użyciu folii PVC naciągniętej na specjalny stelaż. Wyróżnia je jednak błyszcząca powierzchnia. Dzięki charakterystyce materiału oraz właściwej technice montażu jest ona idealnie gładka. Posiada przy tym doskonałe właściwości odbijające światło. Dzięki temu nie tylko widowiskowo odbija elementy wystroju pomieszczenia, ale też optycznie powiększa wnętrze. Dlatego sprawdza się zarówno w przestronnych obiektach, jak i mniejszych pokojach.

Bardzo istotne jest też to, że ten typ sufitu, nawet przy zastosowaniu niewielkiej liczby elementów świetlnych, jest w stanie rozproszyć światło, doświetlając przestrzeń pod nim. Warto wskazać również na to, że folie używane do wykonywania tego rodzaju elementów wykończenia dostępne są w wielu kolorach. Łatwo więc dopasować je do wizji projektanta. Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, można również umieścić na nich dowolny nadruk, uzyskując np. efekt 3D.

Rodzaje sufitów lustrzanych

Sama powierzchnia sufitów lustrzanych nie jest jedyną zaletą tego rodzaju rozwiązania. Można ją bowiem połączyć z jednym z kilku typów konstrukcji napinanych. Pozwala to na osiągnięcie oryginalnych efektów doskonale wpisujących się w stylistykę wnętrz. Ich podstawowe formy, które zakrywają całość lub część stropu, są uniwersalnym rozwiązaniem dobrze prezentującym się w niemal dowolnym wnętrzu – holu, jadalni, czy nad krytym basenem. Modyfikacją tego wariantu, jest lustrzany sufit wielopoziomowy. Dzięki przestrzennej budowie można zróżnicować go kolorystycznie, co sprawdzi się zarówno w obiektach pałacowych, jak i luksusowych klubach.

Innym rodzajem są natomiast sufity wyspowe i niestandardowe. Te pierwsze, jak wskazuje nazwa, tworzą wyróżniający się element poniżej sufitu właściwego. To bardzo dobry sposób na wizualne wyróżnienie pewnej przestrzeni, np. barowej lub wypoczynkowej. Właściwości akustyczne folii PVC oraz efektywne oświetlenie mogą sprawić, że wnętrze stanie się bardziej funkcjonalne i przyjazne dla przebywających w nim osób bez utraty jego ekskluzywnego charakteru. Jeśli natomiast chodzi o konstrukcje niestandardowe, te najlepiej sprawdzają się w luksusowych, nowoczesnych wnętrzach. Mogą one mieć dowolne, nawet zakrzywione kształty i nieregularną powierzchnię. Niektóre przybierają także efektowne ażurowe formy.

Zastosowanie sufitu lustrzanego we wnętrzach

Oczywiście lustrzane sufity traktować można jako główny element dekoracyjny. Dotyczy to zwłaszcza pomieszczeń, w których nie stosuje się innego typu ozdób, np. ze względu na wilgoć, na jaką folia PVC jest odporna. Dlatego coraz częściej zobaczyć można takie instalacje na basenach i w przestrzeniach SPA obiektów hotelowych oraz rekreacyjnych. Jednak komponują się one doskonale również z wyposażeniem w wielu stylach. W przypadku umeblowania klasycznego sufit lustrzany w neutralnej kolorystyce świetnie podkreśli jego elegancki – ponadczasowy charakter. Natomiast w pomieszczeniach nowocześnie urządzonych będzie wspaniałym uzupełnieniem dla np. minimalistycznej aranżacji.

Nie należy przy tym zapominać o oświetleniu. Dzięki wyborowi folii przepuszczającej światło można uzyskać interesujące efekty, używając np. kolorowych diod. W wysokich pomieszczeniach o wiele lepiej wyglądać jednak będą wiszące ozdobne lampy lub żyrandole. Ich odbicia w suficie sprawią, że osoby oglądające je z dołu, będą miały wrażenie, że wnętrze jest dużo wyższe i wypełnione punktami świetlnymi. Jest to więc doskonałe rozwiązanie dla właścicieli obiektów, którzy chcą podkreślić ich luksusowy i unikalny charakter.