Oświetlenie domowe już od dawna nie służy jedynie do tego, aby we wnętrzach imitować warunki panujące w ciągu słonecznego dnia. Obecnie stosujemy je także, aby móc cieszyć się w domu atmosferą relaksu, a w niektórych przypadkach pełni jednocześnie funkcję podkreślającą aranżację przestrzeni. Nowoczesnym i ciekawym pod tym kątem rozwiązaniem są sufity podświetlane. Są one rodzajem konstrukcji napinanych, jednak wyróżnia je stopień transparentności folii i rozproszenia światła. Dzięki unikalnym właściwościom stają się one coraz chętniej wybieranym elementem idealnie nadającym się np. do wnętrz minimalistycznych.
Czym są sufity podświetlane?
Sufity podświetlane, to nic innego, jak konstrukcje napinane, które od wariantów z folią nieprzepuszczającą światła, różnią się częściową transparentnością materiału. Oznacza to, że w standardowej formie składają się ze stelażu montowanego w pomieszczeniu. Na niego nakładana jest folia PVC, która pod wpływem ciepła rozciąga się, a następnie wraz z ochładzaniem kurczy, napinając się na konstrukcji. Co ważne, można w celu uzyskania ciekawych efektów wizualnych zastosować stelaże wielopoziomowe o niestandardowych kształtach, wielopoziomowe lub wyspowe.
Podświetlenie w przypadku tego typu sufitów montowane jest pod powierzchnią folii. Dzięki temu emitowane przez nie światło może przenikać przez jej powierzchnię. Kluczowe są przy tym parametry materiału. Nieodpowiednia struktura sprawi, że promienie świetlne nie będą się rozpraszać w zadowalającym stopniu. Z kolei zbyt duża transparentność poskutkuje widocznymi różnicami w natężeniu światła w zależności od położenia jego źródła pod folią, a w niektórych przypadkach nawet widocznością diod. Konieczne jest więc wybranie materiałów przeznaczonych właśnie do tego typu instalacji.
Oświetlenie stosowane w konstrukcjach napinanych
Ze względu na swoją charakterystykę, sufity napinane idealnie nadają się do maskowania wszelkiego rodzaju instalacji, w tym tych oświetleniowych. Obecnie najchętniej wykorzystuje się w tego typu konstrukcjach diody LED, a także np. dodatkowe systemy światłowodowe, chętnie stosowane w sufitach typu „gwieździste niebo” w celu uzyskania efektu gwiezdnych punktów. Ponadto do najpopularniejszych rozwiązań ledowych należą taśmy i panele ledowe. Dzięki równomiernemu rozłożeniu na ich powierzchni diod zapewniają optymalne natężenie światła na całej swojej długości, co przekłada się później na równomierne rozproszenie go.
Kluczowe jest przy tym odpowiednie rozmieszczenie systemu świetlnego, aby efekt sprawiał, że sufit zamieni się w efektowną konstrukcję oświetlającą pomieszczenie. Często stosuje się układ, w którym LED-y montowane są wzdłuż krawędzi stelażu na całej jego długości, dzięki czemu światło może rozpraszać się równomiernie na całej powierzchni. Co ważne, nie trzeba traktować sufitu napinanego jako jedynego źródła światła. Może on być jednym z wielu używanych w danym wnętrzu. Zastosowanie diod RGB, pozwala dodatkowo na zmianę atmosfery pomieszczenia tak, aby sprzyjała ona pracy lub relaksowi przebywających w nim osób.
Zastosowanie aranżacyjne sufitów podświetlanych
Ze względu na to, że sufity podświetlane pozwalają na umieszczenie pełnej instalacji oświetleniowej wewnątrz konstrukcji tak, aby żaden jej element nie wystawał na zewnątrz, jest to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza w pomieszczeniach o minimalistycznym lub użytkowym charakterze. Zapewnia efektowny wygląd wnętrza bez konieczności stosowania dodatkowych elementów dekoracyjnych. Dodatkowo dzięki równomiernej emisji światła i możliwości regulacji pracy zastosowanych diod gwarantuje optymalne warunki o każdej porze.
Co istotne, tak jak w przypadku innych rodzajów sufitów napinanych, tak i tutaj nie trzeba decydować się na folię w neutralnym kolorze. Wybierać można wersje zadrukowane dowolnym motywem. Dużą popularnością cieszą się również wielobarwne materiały, w
których przejścia pomiędzy poszczególnymi odcieniami mają formę gradientu. Podświetlenie w takiej sytuacji zapewnia bardzo interesujący efekt. W takiej sytuacji należy jednak pamiętać, że nie będziemy mieć kontroli nad kolorami światła padającego do wnętrza, ze względu na konieczność jego przenikania przez filtr w postaci folii w różnych odcieniach.