Sufity napinane zdobyły popularność ze względu na niestandardową technologię ich wykonania, szybkość montażu i możliwości dopasowania powierzchni do preferencji estetycznych zleceniodawców. Dotyczy to zarówno kształtów konstrukcji, jak i pojawiających się na folii kolorów oraz wzorów. Wiele osób kojarzy tę formę instalacji właśnie ze względu na te ostatnie. Różnorodność dostępnych powierzchni w połączeniu z dowolnością ich zadruku sprawia, że z rozwiązania tego korzystają chętnie inwestorzy prywatni, jak również firmy.
Zastosowanie sufitu z nadrukiem
O ile na tradycyjnych sufitach i konstrukcjach podwieszanych wzory – zwłaszcza kolorowe – występują bardzo rzadko, ze względu na konieczność nanoszenia ich tradycyjnymi technikami, tak w przypadku naciąganych folia może zostać po prostu zadrukowana. Tym samym o wiele popularniejsze stało się wykorzystywanie ich w celu nadania pomieszczeniom niestandardowego wyglądu. Odpowiednio dobrane nadruki nie tylko mogą stanowić ciekawą dekorację, ale także wpłynąć np. na optyczne powiększenie wnętrz. Co ważne, technologia ta pozwala też na przystosowywanie powierzchni ścian do wymagań zleceniodawców.
Ten rodzaj sufitów może być też bardzo dobrym pomysłem na uatrakcyjnienie dziecięcego pokoju lub przystosowanie przestrzeni wypoczynkowej. Zwłaszcza obszerne wnętrza skorzystają na tym rozwiązaniu. Zastosowanie np. sufitów wyspowych lub wielopoziomowych z nadrukiem pozwoli wydzielić w nich strefy przeznaczone do różnych aktywności. Dla przedsiębiorców jest to natomiast ciekawy nośnik przekazu promocyjnego lub nadania siedzibie firmy charakteru zgodnego z jej polityką. Śmiało można więc stwierdzić, że sufity napinane z nadrukiem przejmują rolę klasycznych rozwiązań zdobniczych stropów, oferując przy tym większą funkcjonalność i możliwości personalizacji.
Rodzaje folii z nadrukiem
Sufity napinane wykonywane są z folii o specyficznych właściwościach, która jest wrażliwa na temperaturę. Pod wpływem ciepła rozszerza się, a następnie wraz z ochładzaniem kurczy, napinając się na stelażu. Dostępna jest przy tym w wielu wariantach różniących się powierzchnią. Do najpopularniejszych należy matowa i błyszcząca, jednak można zdecydować się również na satynową czy lustrzaną. Warto przy tym dobrać rodzaj folii do wnętrza, a także nadruku, co pozwoli na osiągnięcie efektownego rezultatu.
Dodatkowo nie można pominąć transparentności. W zależności od wybranej folii może się ona charakteryzować różnym poziomem przepuszczalności światła. To natomiast jest kluczowe, aby osiągnąć efektowne rezultaty. W zależności od użytego materiału może ono być równomiernie rozproszone lub bardziej skoncentrowane, a nawet punktowe – znaczenie ma przy tym nie tylko jej rodzaj, ale także sposób dodatkowej obróbki, jak np. ma to miejsce w foliach o perforowanej powierzchni. Właściwe zestawienie oświetlenia z zadrukiem pozwala na podkreślenie wzoru i podniesienie walorów estetycznych całości.
Najczęściej stosowane nadruki
To, co przedstawiają nadruki na folii, zależy od zleceniodawcy. Mogą to być zarówno grafiki, jak i zdjęcia. Jednymi z najpopularniejszych motywów są te pokazujące niebo nocne lub w ciągu dnia. W takim wypadku wzór na folii błyszczącej umożliwia uzyskanie efektu okna i optycznie powiększa wnętrze, zapewniając ciekawe wrażenia zwłaszcza w przypadku sufitu typu gwieździste niebo, gdzie liczne punkty świetlne imitują gwiazdy. Jednak tym samym sposobem jesteśmy w stanie uzyskać np. obraz podwodnego, leśnego lub miejskiego krajobrazu w dowolnej przestrzeni.
Chętnie wykorzystywane są także wzory artystyczne, przedstawiające dzieła sztuki lub motywy zaczerpnięte z popkultury. W obiektach dostępnych publicznie dużą popularnością cieszą się grafiki ukazujące elementy architektoniczne. Dzięki temu można optycznie zwiększyć przestrzeń, prezentując np. konstrukcję kopuły. Zabieg z doborem nadruku pozwala podkreślić zamysł osoby odpowiedzialnej za aranżację lub sprawić, że wnętrze mieszkalne stanie się przytulniejsze. Kluczowe jest jednak wyczucie w zastosowaniu tego typu rozwiązania, aby efekt nie był przesadzony.