Twój prywatny kosmos na wyciągnięcie ręki – sufit gwieździste niebo

Twój prywatny kosmos na wyciągnięcie ręki – sufit gwieździste niebo

Rozgwieżdżone niebo to dla wielu jeden z najpiękniejszych widoków, jakie można zaobserwować w naturze. Nic więc dziwnego, że od lat podejmujemy próby przeniesienia go do wnętrz, w których mieszkamy. Najpopularniejszym sposobem od dawna było zastosowanie farb lub niewielkich elementów dekoracyjnych. Jednak obecnie zdecydowanie jednym z najciekawszych pomysłów jest montaż odpowiednio dostosowanego sufitu napinanego. Pozwala on na uzyskanie niepowtarzalnych efektów i podniesienie walorów estetycznych pomieszczenia, w którym został wykorzystany. Ważna jest przy tym możliwość niemal dowolnego dopasowania go do swoich preferencji oraz przeznaczenia wnętrza.

Efekt rozgwieżdżonego nieba na suficie

Sufit typu „gwieździste niebo” to nowoczesny i wyjątkowy sposób na wykończenie pomieszczeń mieszkalnych, biurowych i użytkowych. Jest wykonywany tą samą technologią, którą wykorzystuje się w innych rodzajach konstrukcji napinanych. Oznacza to, że po stworzeniu projektu zgodnego z życzeniem zleceniodawcy, wykonywany jest stelaż, który następnie jest montowany w wybranym pomieszczeniu. To na nim następnie naciągana jest folia PVC o odpowiednim kolorze lub wybranym nadruku.

W przypadku „rozgwieżdżonego nieba” kluczowe jest odpowiednie rozmieszczenie punktów świetlnych. Mogą one być ułożone przypadkowo, imitować prawdziwe konstelacje lub układać się w dowolne kształty. Jednak to ten pierwszy sposób gwarantuje rezultat najbardziej zbliżony do prawdziwego nocnego nieba. Aby podkreślić efekt, zleceniodawca może też wybrać zadrukowaną folię, dzięki czemu odpowiedni dobór kolorów i wzorów pozwoli osiągnąć niesamowite wrażenie, jakby patrzący oglądali kosmiczne mgławice lub odległe planety.

Podświetlenie w suficie typu „gwieździste niebo”

Tym, co wyróżnia sufity napinane w typie „gwieździste niebo”, jest unikalny podstawowy system oświetlenia konstrukcji. Efekt gwiazd zawdzięczamy instalacji światłowodowej. Pozwala ona na uzyskanie niemal dowolnego efektu – od stałego natężenia światła poszczególnych punktów, po pulsacyjne mruganie zbliżone do prawdziwych gwiazd. Nie stanowi też problemu zmiana jego barwy na dowolną z palety RGB, co nada sufitowi niemal bajkowego wyglądu. Aby światło było przy tym delikatnie rozproszone, każdy z punktów może zostać wyposażony w specjalną kryształową nasadkę.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby w przypadku sufitu tego rodzaju zastosować również dodatkowe oświetlenie, co sprawi, że konstrukcja będzie w pełni funkcjonalna na co dzień. W tym celu można zastosować np. listwy ledowe montowane pod folią lub lampy wiszące. W takiej sytuacji steruje się osobno punktami gwiezdnymi oraz dodatkowymi elementami doświetlającymi. Ten sposób pozwala komfortowo użytkować wnętrza przez cały dzień zgodnie z ich przeznaczeniem lub cieszyć się wyjątkowym wyglądem uruchamiając wyłącznie oświetlenie światłowodowe.

Aranżacja wnętrz z wykorzystaniem sufitu gwieździste niebo

Ze względu na swoją charakterystykę sufity napinane tego rodzaju doskonale nadają się do pokrywania całych powierzchni stropów. Jednak świetnie sprawdzają się również w formie mniejszych elementów użytkowo-dekoracyjnych. Coraz popularniejsze są m.in. sufity wyspowe, które zastosowane w wysokich pomieszczeniach stanowią ich dominantę i dobrze prezentują się jako jedyna dekoracja lub element komponujący się z wystrojem. Równie chętnie wykorzystuje się obecnie, np. instalacje wielopoziomowe łączące klasyczne konstrukcje podwieszane z naciąganymi.

Na szczególną uwagę zdecydowanie zasługują sufity o niestandardowych formach. Dzięki temu można przemienić wnętrze w kosmiczną przestrzeń, dzięki zastosowaniu instalacji napinanych o nietypowych kształtach. Możliwości w tym wypadku są niemal nieograniczone, z tego też powodu coraz częściej można dostrzec to rozwiązanie nie tylko w domach, ale również w instytucjach publicznych. Co ważne, dzięki wysokiej odporności na uszkodzenia pod wpływem czynników zewnętrznych, sufity napinane zachowują swój niezmieniony wygląd przez wiele lat.