Zastosowanie paneli lustrzanych jako elementów dekoracyjnych

Zastosowanie paneli lustrzanych jako elementów dekoracyjnych

Efektowne elementy dekoracyjne pozwalają szybko odmienić wnętrza mieszkalne, a także obiekty użytkowe, w tym hotele, lokale gastronomiczne czy biura. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się panele MIRROR, które doskonale zastępują szklane lustra, zapewniając ciekawe efekty wizualne. Ich przewagą jest natomiast uniwersalność i możliwość wykorzystania w instalacjach ozdobnych o dowolnej wielkości. Warto wziąć je więc pod uwagę przy projektowaniu nowoczesnej przestrzeni w niemal dowolnej stylistyce lub w trakcie rearanżacji już istniejącej.

Charakterystyka paneli MIRROR

Panele typu MIRROR nazywane również szklanymi – ze względu na swoje podobieństwo do prawdziwego lustra – są wykonywane ze specjalnego rodzaju metalizowanej folii lustrzanej. Materiał naciąga się na konstrukcji o wybranym kształcie w celu uzyskania idealnie gładkiej powierzchni. Wykazuje ona doskonałe właściwości odbijające światło, dzięki czemu efekt wizualny jest wyraźny oraz pozbawiony zniekształceń. Tym samym dla osób postronnych wygląda niczym prawdziwa tafla szkła, w której bez przeszkód można się przeglądać.

 

Istotne są przy tym właściwości tego rodzaju elementów. Ze względu na wykorzystanie profili aluminiowych oraz folii, całość jest bardzo lekka. Dlatego nawet największe konstrukcje nie obciążają powierzchni, na jakiej zostały zamontowane tak jak prawdziwe tafle szkła. Szacuje się, że ważą one nie więcej niż 15% całkowitej wagi lustra o tej samej wielkości. Elastyczna powłoka metalizowana jest przy tym znana z pochłaniania dźwięku, stąd możliwość poprawy za jej pomocą akustyki wnętrza. Przy tym jest również bardzo wytrzymała – nie stłucze się, wykazuje dużą odporność na wstrząsy i elastyczność.

Pojedyncze elementy ozdobne

Jednym z najciekawszych, a jednocześnie sprawdzających się w każdym wnętrzu rozwiązań, są pojedyncze panele lustrzane. W takim wypadku należy ustalić z firmą zajmującą się ich projektowaniem i tworzeniem szczegóły dotyczące wielkości, kształtu, a także ewentualnej niestandardowej formy 3D. Warto wziąć przy tym pod uwagę ich planowane umiejscowienie w przestrzeni, aby stworzyć spójny estetycznie rezultat. Należy przy tym pamiętać o tym, że odbijająca powierzchnia dobrze sprawdzi się w połączeniu z unikalnym oświetleniem.

 

W wielu wnętrzach już zastosowanie jednego takiego elementu znacząco uatrakcyjni całą aranżację. Dobrym pomysłem jest także zestawienie wielu dekoracji tego typu. Mogą one powielać ten sam motyw lub różnić się wizualnie w celu urozmaicenia kompozycji. Użycie zarówno płaskich paneli, jak i tych o trójwymiarowych formach sprawdza się też do uzyskania ciekawych iluzji optycznych. Właściciel obiektu może też podjąć decyzję, czy dekoracje zostaną zamontowane na ścianach, suficie, a może nawet na meblach – wszystko zależy od wyobraźni.

Jak uzyskać efekt „sufitu ze szkła”?

Pojedyncze panele to tylko jedna z możliwości skorzystania z zalet powierzchni MIRROR. Zupełnie inną jest użycie jej w celu pokrycia całego stropu pomieszczenia lub jego części. W tym celu stosuje się tę samą technikę, jednak na większą skalę. Jest ona wykorzystywana również przy innych typach folii w sufitach napinanych. Takie rozwiązanie pozwala na optyczne podniesienie wnętrza, a także nadanie mu niepowtarzalnego, luksusowego charakteru. Dodatkową zaletą jest przy tym możliwość lepszego doświetlenia pomieszczenia przy zastosowaniu mniejszej liczby źródeł światła.

 

Pokrycie folią MIRROR doskonale spisuje się w przypadku reprezentacyjnych przestrzeni – hotelowego holu, sali jadalnej, czy salonu. Oczywiście w celu uzyskania rezultatów o unikalnym wyglądzie, chcąc pokryć większą powierzchnię, można skorzystać z profili o niestandardowych kształtach, a nawet połączyć je z konstrukcjami, na które została naciągnięta folia o innych właściwościach wizualnych. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby użyć licznych mniejszych elementów, tworząc tym samym formę mozaiki. Należy jedynie pamiętać, że im większa powierzchnia odbijająca, tym rozsądniej należy podejść do decyzji związanych z wystrojem pomieszczenia.