Zastosowanie sufitów wielopoziomowych we wnętrzach

Zastosowanie sufitów wielopoziomowych we wnętrzach

Współczesne trendy wnętrzarskie wykorzystują znane od dekad rozwiązania w połączeniu z nowoczesnymi technologiami. Obecnie memy więc niemal dowolne możliwości aranżacji przestrzeni. Sufity napinane, to jedne z chętnie stosowanych obecnie instalacji. Sprawiają, że nawet minimalistycznie urządzone pomieszczenia wyróżniają się. Co ważne, dzięki użytym materiałom specjaliści są w stanie przystosować je do wnętrz o zróżnicowanej wysokości, decydując się na montaż konstrukcji wielopoziomowych – ich ostateczny wygląd jest przy tym uzależniony od indywidualnych preferencji zleceniodawcy.

Kiedy warto zamontować sufit wielopoziomowy?

Sufity napinane stanowią rozwiązanie zastępujące konstrukcje podwieszane z płyt KG. Wyróżniają się jednak sposobem montażu oraz uniwersalnością dzięki szansie na wybór pokrycia idealnie odpowiadającego upodobaniom właścicieli wnętrz. Spełniają przy tym podobną funkcję – głównym celem ich zastosowania jest obniżenie pomieszczeń. Pozwala to na szybsze dogrzanie ich i zapobiega utracie ciepła, a tym samym może przekładać się na oszczędności w sezonie grzewczym. Jednak poza tym są także montowane np. aby zakryć instalacje czy ze względów czysto estetycznych.

Ten ostatni powód ma odniesienie zwłaszcza do konstrukcji wielopoziomowych. Najpopularniejsze z nich mają dwie płaszczyzny, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby było ich więcej. Wszystko zależy w takim wypadku od możliwości montażowych w danej przestrzeni. Tego typu rozwiązania mogą mieć bardzo dekoracyjny charakter, przez co są chętnie wykorzystywane w hotelach i restauracjach. Coraz częściej da się je również zauważyć w salach konferencyjnych i pomieszczeniach wypoczynkowych – także w domach prywatnych. Ich przewagą nad konstrukcjami KG jest niska waga sprawiająca, że nawet rozbudowane instalacje nie obciążają nadmiernie stropu.

Sufity wykorzystujące zróżnicowane materiały

Podstawowa wersja sufitu wielopoziomowego składa się z przystosowanych do pomieszczenia stelaży o wybranych wymiarach. Ich liczba zależna jest od tego, z iloma płaszczyznami będziemy mieć do czynienia. Następnie naciągana jest na nie specjalna folia, która dzięki wykorzystaniu różnicy temperatur najpierw jest rozciągana, a następnie idealnie dopasowywana do konstrukcji. Może ona mieć dowolny kolor, rodzaj powierzchni, a nawet nadruk. Tym samym poprzez np. odpowiednie zestawienie barw, jesteśmy w stanie uzyskać efekt głębi.

Jednak wielu zleceniodawców decyduje się także na wykorzystanie innych materiałów. W takiej sytuacji zazwyczaj pierwszy poziom lub dwa mogą zostać wykonane z płyty kartonowo-gipsowej, a kolejne z folii. Tego typu rozwiązanie zapewnia ciekawy efekt wizualny dzięki kontrastowi pomiędzy strukturą. Jeden z ciekawszych rezultatów możemy więc uzyskać przy zastosowaniu folii błyszczącej lub nawet lustrzanej – dodatkowym atutem będą właściwości odbijające światło takich powierzchni, które mogą wpłynąć na poprawę warunków oświetleniowych w pomieszczeniach. Wszystko zależy od wnętrza oraz planów aranżacyjnych zleceniodawcy.

Niestandardowe formy sufitów wielopoziomowych

Nie należy jednak zapominać o możliwościach, jakie daje zastosowanie folii. Da się ją wykorzystać do stworzenia sufitów o niestandardowych kształtach i właściwościach. Najważniejsza jest przy tym konstrukcja stelaża, na jakim zostanie ona naciągnięta. Jednym z powszechnie wykorzystywanych zabiegów jest wykonanie poziomów, z których ten osadzony najniżej, znajduje się na zewnątrz, a kolejne – wyższe – sprawiają wrażenie zagłębiania się w strop w centralnej części sufitu. Zaokrąglone krawędzie są przy tym ciekawą alternatywą dla tych położonych równolegle do ścian.

Równie ciekawym rozwiązaniem jest połączenie sufitu wielopoziomowego z wyspowym. Nadaje to wnętrzu wielowymiarowości, którą trudno uzyskać jakimkolwiek innym sposobem. Wielopłaszczyznowe konstrukcje doskonale sprawdzają się także przy zastosowaniu niestandardowego oświetlenia głównego lub uzupełniającego. Pomiędzy poziomami można np. umieścić listwy LED o zmiennej barwie lub każdą z powierzchni podświetlić diodami o różnym natężeniu wykorzystując właściwości transparentnej folii.